Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
10.04.2017

Ostrzeżenie o nowym wirusie w Internecie o nazwie Switcher

Informujemy, że w Internecie pojawił się nowy wirus o nazwie Switcher. Wirus jest bardzo niebezpieczny, kiedy uda mu się zarazić jeden smartfon z łatwością może się przedostać do innych komputerów podłączonych do routera w naszym domu lub biurze.

Jak to się dzieje?
Wirus dostaje się na telefon podczas gdy chcemy zainstalować nieoficjalną aplikację i atakuje router – wtedy przejmuje kontrolę nad siecią domową lub biurową.
Cyberprzestępcy podmieniają adres serwera DNS. Ta funkcja tłumaczy wpisywaną przez nas nazwę strony na adres IP. Na przykład Facebook.pl to 31.13.69.197, a Facebook.com to 31.13.69.228.

Jakie są skutki zainstalowania wirusa?
Kiedy przestępcy zmienią numer DNS na kontrolowany przez siebie, to są w stanie przekierować ruch na podrobioną stronę. Może być to strona usługi pocztowej, portalu społecznościowego lub banku. Istnieją oczywiście inne zabezpieczenia, chociażby protokół SSL, których brak na sfałszowanej stronie powinien zaalarmować użytkownika. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy liczą najbardziej na niewiedzę lub nieuwagę swoich ofiar.

Co może się stać jeśli DNS zostanie podmieniony?
Pamiętajmy, że podmiana DNS jest bardzo niebezpieczna. Taka podmiana może się skończyć wyczyszczeniem konta bankowego, kradzieżą danych osobowych, danych dotyczących kart kredytowych, zaszyfrowaniem plików. Według ekspertów z Kaspersky Lab – Sądząc po sposobie działania tego trojana, obecnie metoda sprawdza się tylko w przypadku routerów TP-Link.

Zalecamy wzmożoną czujność przy instalowaniu nowych aplikacji na swoich smartfonach.

Partnerzy technologiczni

Masz pytania, potrzebujesz porady lub pomocy?
Skontaktuj się z naszymi konsultantami
Nasze lokalizacje
Warszawa Sokołów Podlaski
Zadzwoń
+48 22 350 50 00
Napisz do nas
bok@metrointernet.pl
Najczęstsze pytania
Przejdź do strony FAQ